Resultater

 

Resultater 2013     Resultater 2012     Resultater 2011     Resultater 2010

2019

Samarbejds konkurrence unghundeklassen 15/9 i Slagelse

Nr.1. Jytte Vognsvend Nykøbing F med Fenris             170,7 Point

Nr.2. Linda Kristensen Korsør Med Beauty                    170,5 Point

Nr.3. Ulf Larsen Slagelse med Bobby                             165,8 Point

Nr.4.Ole Jensen Slagelse med Figga                              165,0 Point

Nr.5. Claus Jensen Øst Sjælland med King                    163,5 Point

Nr.6. Kim Larsen Næstved med Vupti                             158,6 Point

Nr.7. Henning Pedersen Slagelse med Ratis                  151,8 Point

Nr.8. Mille Hansen Nakskov med Asti                             146,5 Point

Nr.9. Leo Sørensen Næstved med Rex                          142,2 Point

Nr.10. Ida Borgberg Næstved med Dajm                        136,1 Point

Nr.11. Claus Ludvisen Nykøbing F med Jasko               135,8 Point

Nr.12. Kim Bendtsen Næstved med Bandit                     131,0 Point

 

Sjællandsmesterskaberne for unghunde 8/9

Nr.1. Linda Kristensen Korsør                                      173,8 Point

Nr.2. Jeppe Fabrin Skovbo                                           165,7 Point

Nr.3. Lars Nielsen Taastrup                                          164,4 Point

Nr.4. Gorm Andersen Nykøbing F                                160,0 Point

Nr.5. Jytte Vognsvend Nykøbing F                               158,0 Point

Nr.6. Ida Borgbjerg Næstved                                        156,5 Point

Nr.7. Mille Hansen Nakskov                                         153,7 Point

Nr.8. Birgit Poulsen Holbæk                                         148,8 Point

Nr.9. Ulf Larsen Slagelse                                             140,1Point

Nr.10. Morten Frederiksen Skovbo                              137,1 Point

Nr.11. Berit Nørgaard Birkerød                                    134,1 Point

Nr.12. Henning Pedersen Slagelse                              126,7 Point

Nr.13.Leo Sørensen Næstved                                      121,0 Point

 

Patrulje udtagelsen 1/9 2019 i Kalundborg

Nr.1. Kjeld Kofoed Maribo med Bjarke                           214,4 Point

Nr.2. Henrik Hansen Maribo med Bondo                       208,6 Point

Nr.3. Maria Hansen Maribo med Huxi                            206,8 Point

Nr.4. Karina Pedersen Maribo med Kiwi                        202,4 Point

Nr.5. Lasse Jensen Nykøbing F med Haakon               199,7 Point

Nr.6. Torben Rutkjær Korsør med Zult                          193,7 Point

Nr.7. Jan Priess Holbæk med Jasso                             193,3 Point

Nr.8. Brian Rasmussen Slagelse med Cajun                192,1 Point

Nr.9. Karin Ernst Næstved med Fonda                         189,1 Point

Nr.10. Kurt Kristiansen Slagelse med Timo                  188,3 Point

Nr.11. Michael Karlsen Holbæk med Umberto             168,2 Point

Nr.12. Marianne Priess Holbæk med Søren                 159,3 Point

 

Kriminal udtagelse 24/8 2019 i Østsjælland

Nr.1. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector          208,8 Point oprykning til vinderklassen og en DM plads

Nr.2. HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser                177,7 Point

Nr.3. Henrik Pedersen Maribo med Kuno                    171,2 Point

Nr.4. Allan Petersen Nykøbing F med Felix                 162,9 Point

Nr.5. Flemming Hansen Vordingborg med Lao            148,5 Point

 

Sammarbejds konkurrence i Patruljeklassen 18/8 2019 i Korsør

Nr.1. Henrik Hansen Maribo med Bondo                     210,2 Point

Nr.2. Kjeld Kofoed Maribo med Bjarke                         200,8 Point

Nr.3. Maria Hansen Maribo med Huxi                         198,7 Point

Nr.4. Lasse Jensen Nykøbing F med Håkon               197,8 Point

Nr.5. Michael Karlsen Holbæk med Berto                   196,7 Point

Nr.6. Karin Ernst Holbæk med Fonda                         186,3 Point

Nr.7. Jan Priess Holbæk  med Hansen                       184,3 Point

 

Sammarbejds konkurrence i kriminalklassen 10/8 2019 i Ringsted

Nr.1. Anne Bjørnstrup Holbæk med Makker               181,4 Point

Nr.2. Niels Thim Holbæk med Messi                           173,0 Point

Nr.3. Allan Pedersen Nykøbing F med Felix              172,1 Point

Nr.4. Ejvind Willaa Østsjælland med Monrad              148,5 Point

Nr.5.Lisbeth Trolle Næstved med Makrel                     147,7 Point

 

Lokalkonkurrence 25/5 2019

Ukåret.

Nr.1. Jan Larsen med Hugo                                            72,0 Point

Nr.2. Niels Sørensen med Basil                                      65,0 Point

Prøvekåring.

Nr.1. Claus Ludvigsen med Jasko                                  104,5 Point

Nr.2. Gorm Andersen med Tøsen                                  102,8 Point

Nr.3. Uffe Hansen med Diego                                          97,9 Point

Unghunde Klassen.

Nr.1. Jytte vognsvend med Fenris                                  175,6 Point

Nr.2. Erik Hansen med Kovo                                          169,3 Point

Patrulje klassen.

Nr.1. Lasse Jensen med Håkon                                      206,6 Point

 

Kriminaloprykning 27/4 i Holbæk

Nr.1. Niels Thim Holbæk med Messi                              196,7 Point

Nr.2. Lasse Daugaard Slagelse med Jasper                  195,7 Point

Nr.3. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector             191,5 Point

Nr.4. Lisbeth Dahl Næstved med Makrel                        190,6 Point

Nr.5. Anne Bjørnstrup Holbæk med Jack                        179,6 Point

Nr.6. Mads Skorup Slagelse med Eddi                            172,5 Point

Nr.7. Pia Christiansen Kalundborg med                           154,6 Point

 

LF Mesterskab kriminal og vinderklassen 13/4 Nykøbing.

Vinderklassen

Nr.1. Kim Busk Nykøbing F med Walter                           192,3 Point

Kriminalklassen

Nr.1. Henrik Pedersen Maribo                                           216,9 Point

Nr.2. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector               196,1 Point

Nr.3. Hc Pedersen Nykøbing F med Kaiser                      190,5 Point

Nr.4. Allan Pedersen Nykøbing F med Felix                     175,2 Point

 

PHF mesterskab i Unghundeklassen 7/4 i Holbæk

Nr.1. Michael Karlsen Holbæk med Berto                         173,3 Point

Nr.2. Jan Priess Holbæk med Hansen                              170,2 Point

Nr.3. Ulf Larsen Slagelse med Bobby                               167,2 Point

Nr.4. Jytte Vognsvend Nykøbing med Fenris                    155,9 Point

Nr.5. Linda Kristensen Korsør med Beauty                       151,4 Point

Nr.6. Kim Larsen Næstved med Vipti                                145,9 Point

Nr.7. Leo Sørensen Østsjælland med Rex                        141,9 Point

 

LF mesterskab i Patruljeklassen 6/4 i Nakskov

Nr.1. Henrik Hansen Maribo med Bondo                           225,4 Point

Nr.2. Lasse Jensen Nykøbing med Haakon                      224,3 Point

Nr.3. Kjeld Kofoed Maribo med Bjarke                              207,3 Point

Nr.4. Karina Pedersen Maribo med Kiwi                           204,5 Point

 

Unghunde oprykning 31/3 i Nykøbing F

Nr.1. Carsten Nielsen Nykøbing med Jacko                      180,0 Point

Nr.2. Jytte Vognsvend Nykøbing med Fenris                     165,3 Point

Nr.3. Marianne Larsen Ringsted med Uron                        161,6 Point

Nr.4. Erik Hansen Nykøbing med Kowo                             156,4 Point

Nr.5. Ditte Andersen Nakskov med Calle                           150,2 Point

Nr.6. Marianne Jensen Ringsted med Kari                         125,4 Point

 

Sammarbejds konkurrence vinderklassen 24/3 i Maribo.

Nr.1. Hans Hartvig Vordingborg med Inco                         208,3 Point

Nr.2. Rasmus Hansen Korsør med Clone x                       187,5 Point

Nr.3. Claus Ernst Næstved med Akido                               185,0 Point

Nr.4. Kim Busk Nykøbing F med Walter                             166,3 Point

Nr.5. Søren Nielsen Østsjælland                                         154,3 Point

 

Sammarbejds konkurrence patrulje klassen 3/3 i Næstved

Nr.1. Maria Hansen Nakskov med Huxi                              221,6 Point

Nr.2. Karina Kiszka Maribo med Kiwi                                  209,5 Point

Nr.3. Vibeke Wulff Næstved med Thano                             207,4 Point

Nr.4. Lasse Jensen Nykøbing F med Håkon                       201,8 Point

Nr.5. Brian Poulsen Vordingborg med Odin                        199,3 Point

Nr.6. Karin Ernst Næstved mrd Fonda                                199,1 Point

Nr.7. Kurt Christiansen Slagelse med Timo                         197,0 Point

Nr.8.Torben Rutkjær Korsør med Kenzo                             192,9 Point

 

Sammarbejds konkurrence for unghunde 24/2 i Holbæk

Nr.1. Jytte Vognsvend Nykøbing F med Fenris                   173,2 Point.

Nr.2. Ulf Larsen Slagelse med Bobby                                  165,3 Point

Nr.3. Kim Larsen med Vupti                                                 164,9 Point

Nr.4. Michael Karlsen med Berto                                         163,2 Point

Nr.5. Linda Kristensen Korsør med Beauty                         155,2 Point

Nr.6. Jan Priess Holbæk med Hansen                                153,3 Point

Nr.7. Claus Nielsen med King                                             151,2 Point

Nr.8. Carsten Nielsen Østsjælland med Tiramisu               145,8 point

Nr.9. Marianne Larsen med Magni                                      138,7 Point

Nr.10. Marianne Jensen med Kari                                       122,5 Point

 

Lf mesterskabet for unghunde 3/2 i Maribo

Nr.1. Erik Hansen Nykøbing F med Kovo                           164,8 Point

Nr.2. John Hansen Maribo                                                  158,2 Point

Nr.3. Jytte Vognsvend Nykøbing F med Fenris                  153,9 Point

Nr.4. Didde Nakskov                                                           150,1 point

2018

Områdemesterskab 4/11 i Nykøbing F

Unghunde

Nr.1. Torben Rutkjær Korsør                                              168,9 Point

Nr.2. Henrik Hansen Maribo                                               167,0 Point

Nr.3. Karin Ernst Næstved                                                  164,5 Point

Nr.4. Ulla Pedersen Nykøbing F med Anton                  155,1 Point

Nr.5. Ulf Larsen Slagelse                                                    152,5 Point

Nr.6. Birgit Poulsen                                                             139,1 Point

Patruljeklassen

Nr.1. Maria Hansen Maribo                                                 206,3 Point

Nr.2. Allan Søgaard Korsør                                                 197,0 Point

Nr.3. Lasse Daugaard                                                         192,6 Point

Nr.4. Claus Jørgensen                                                        191,5 Point

Nr.5. Jakob Kværnø Næstved                                             186,7 Point

Nr.6. Brian Poulsen Vordingborg                                        173,6 Point

Kriminalklassen

Nr.1. Torben Dalsgaard                                                       214,0 Point

Nr.2. Flemming Hansen Vordingborg                                  211,2 Point

Nr.3. Niels Thim Holbæk                                                     199,8 Point

Nr.4. Kim Busk Nykøbing F med Walter                         193,7 Point

Nr.5. Henrik Pedersen Maribo                                            189,7 Point

Nr.6. Rasmus Sjøgreen Korsør                                           188,5 Point

Nr.7. Søren Nielsen Østsjælland                                         186,0 Point

Vinderklassen

Nr.1. Hans Hartvig Vordingborg                                          188,5 Point

Nr.2. Rene Hansen Holbæk                                                177,8 Point

Nr.3. Lisbeth Dahl Næstved                                                159,6 Point

28/10  Unghunde oprykning Nakskov.

Nr.1. Henrik Hansen Maribo                                               180,0 Point Hel oprykning

Nr.2. Lasse Jensen Nykøbing F med Håkon                   176,3 Point Hel oprykning

Nr.3. Kjeld Kofoed Maribo                                                   173,6 Point Hel oprykning

Nr.4. Ulla Pedersen Nykøbing F  med Anton                  170,5 Point Hel  oprykning

Nr.5. Ditte Andersen Nakskov                                             153,4 Point

Nr.6. Erik Hansen Nykøbing Fmed Kowo                        149,9 Point

 

Klubmesterskab 7/10

Unghunde.

Nr.1

Nr.2

NR.3

Fællesklassen.

Nr.1.

Nr.2.

Nr.3.

 

DM 2018 i Bilund.

Kriminalklassen

Nr.1. Flemming Hartvig Nyborg                                           220,5 Point

Nr.2. Peter Holm Odder                                                       211,4 Point

Nr.3. Julie Østergaard Horsens                                           207,7 Point

Nr.4. Kim Busk Jensen Nykøbing F med Walter             199,9 Point

Nr.5. Rober Pedersen Nykøbing F med Hector               196,3 Point

Nr.6. Torben Dalsgaard Næstved                                       195,8 Point

Nr.7. Ejvind Willaa Østsjælland                                           192,9 Point

Nr.8. Christian Kronborg Randers                                       188,5 Point

Nr.9. Mette Thomsen Dronninglund                                    188,3 Point

Nr.10. Niels Thim Holbæk                                                   184,0 Point

Nr.11. Martin Blaabjerg Horsens                                         183,1 Point

Nr.12. Heidi Søndergaard Dronninglund                             178,4 Point

Nr.13. Rasmus Sjøgreen Korsør                                         173,5 Point

Nr.14. Else Maix Dronninglund                                            125,4 Point

 

Samarbejds Konkurrence for unghunde 16/9 i Slagelse.

Nr.1. Henrik Hansen Maribo med Bondo                            173,8 Point

Nr.2. Kjeld Kofod Maribo                                                     167,0 Point

Nr.3. Vibeke Wulff Næstved med Thano                            166,0 Point

Nr.4. Ulf Larsen Slagelse med Bobby                                165,7 Point

Nr.5. Birgit Mandrup Holbæk med Snilde                           159,4 Point

Nr.6. Ole Jensen Slagelse med Figgi                                 153,1 Point

Nr.7. Henning Pedersen Slagelse med Ratis                     152,3 Point

Nr.8. Lasse Jensen Nykøbing F med Håkon                   150,5 Point

Nr.9. Michael Karlsen Holbæk med Berto                          149,0 Point

Nr.10. Marianne Jensen Ringsted med Kari                       140,3 Point

Nr.11. Marianne Larsen Ringsted med Magni                    136,3 Point

 

Sjællandsmesterskabet for unghunde 9/9

Nr.1. Kjeld Kofoed Maribo                                                   175,0 Point

Nr.2. Camilla Andersen Taastrup                                        172,8 Point

Nr.3. Anne Bjørnstrup Holbæk                                            172,8 Point

Nr.4. Ulla Pedersen  NyKøbing F                                     171,8 Point

Nr.5. Thomas Larsen Skovbo                                             169,9 Point

Nr.6. Karin Jørgensen Østsjælland                                     157,3 Point

Nr.7. Wibeke Wulff Næstved                                               156,0 Point

Nr.8. Torben Jensen Frederiksværk                                    156,0 Point

Nr.9. Torben Rudkjær Korsør                                              154,3 Point

Nr.10. Marianne Larsen Ringsted                                        152,7 Point

Nr.11. Lasse Jensen Nykøbing F                                      150,2 Point

Nr.12. Karin Ernst Næstved                                                 149,3 Point

Nr.13. Claus Jensen Østsjælland                                        147,7 Point

Nr.14. Marianne Jensen Ringsted                                       144,5 Point

Nr.15. Henning Pedersen Slagelse                                     144,1 Point

Nr.16. Ulf Larsen Slagelse                                                   141,4 Point

Nr.17. Bjarne Frederiksen Helsingør                                   141,3 Point

Nr.18. Charlotte Hansen København                                  139,8 Point

Nr.19. Kennet Poulsen København                                     137,0 Point

Nr.20. Birgit Poulsen Holbæk                                              136,0 Point

Nr.21. Johnny Hoft Taastrup                                               132,7 Point

Nr.22. Linda Rasmussen Frederiksværk                             132,1 Point

Nr.23. John Hansen Maribo                                                120,2 Point

Nr.24. Ditte Andersen Nakskov                                           115,2 Point

 

Kriminal udtagelseskonkurrence 25/8 Østsjælland

Nr.1. Ejvind Willaa  Østsjælland med Monrad                     216,3 Point

Nr.2. Robert Pedersen Nykøbing med Hector                 216,0 Point

Nr.3. Søren Nielsen Østsjælland med Ælmer                     215,0 Point

Nr.4. Niels Thim Holbæk med Messi                                   213,6 Point

Nr.5. Rasmus Sjøgren med Clone X                                   209,8 Point

Nr.6. Kim Busk Nykøbing F med Walter                           209,7 Point

Nr.7. Torben Nielsen Skovbo med ?                                   203,3 Point

Nr.8. Flemming Bagge Vordingborg med Lao                     201,8 Point

Nr.9. Henrik Pedersen Maribo med Kuno                           196,3 Point

Nr.10. HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser                   195,7 Point

Nr.11. Allan Pedersen Nykøbing F med Felix                 194,6 Point

Nr.12. Pia Christiansen Kalundborg med Quila                  189,8 Point

 

Samarbejds konkurrence i kriminalklassen 11/8 i Korsør

Nr.1. Rasmus Sjøgren Korsør med Xi                                218,0 Point

Nr.2. Niels Thim Holbæk med Messi                                  203,9 Point

Nr.3. Henrik Pedersen Maribo med Kuno                           200,1 Point

Nr.4. Flemming Hansen Vordingborg med Kenzu              175,6 Point

Nr.5. HC Nykøbing F med Kaiser                                     172,9 Point

 

Lokalkonkurrence Nykøbing F 26-27/5

Kåringsklassen

Nr.1. Charlotte Pedersen                                                     78,5 Point

Nr.2. Niels Blomstermand                                                    71,0 Point

Nr.3. Jytte Vognsvend                                                         67,5 Point

Prøvekåringer

Nr.1.    Ulla Pedersen  med Anton                                       94,0 Point

Nr.2.     Uffe Hansen med Diego                                         82,3 Point

Unghundeklassen

Lasse Jensen med Haakon                                                159,3 Point

Patruljeklassen

Charlotte Petersen med Faust                                            162,9 Point

Kriminalklassen

Nr.1. Allan Petersen med Felix                                           206,1 Point

Nr.2. Kim Busk med Walter                                                 205,2 Point

Nr.3. HC Pedersen med Kaiser                                           204,6 Point

Nr.4. Robert Pedersen med Hector                                    178,5 Point

 

Kriminal Oprykning 28/4 2018 Næstved

Nr.1. Kim Busk Nykøbing F med Walter                          213,6 Point

Nr.2. Robert Pedersen Nykøbing F Med Hector             190,5 Point

Nr.3. Søren Nielsen Østsjælland                                        189,2 Point

Nr.4. Flemming Bagge Vordingborg                                    171,5 Point

 

Unghunde cup 8/4 i Næstved

Nr.1. Vibeke Wulff Næstved med Thano                              169,7 Point

Nr.2. Marianne Priess Holbæk med Bosco                          166,4 Point

Nr.3. Birgit Poulsen Holbæk med Snilde                              158,3 Point

Nr.4. Karin Ernst med Næstved med Fonda                        154,5 Point

Nr.5. Henning Petersen Slagelse med Ratis                        143,5 Point

Nr.6. Lasse Jensen Nykøbing F med Haakon                      137,0 Point

Nr.7. Ole Jensen Slagelse med Figi                                     112,1 Point

 

Unghunde oprykning 25/3 i Maribo

Nr.1. Karina Pedersen Maribo med Kiwi                               175,5 Point og en hel oprykning.

Nr.2. Charlotte Pedersen Nykøbing F med Faust                 174,7 Point og en hel oprykning.

Nr.3. Kjeld Kofoed Maribo med Bjarke                                  162,5 Point og en halv oprykning.

Nr.4. Søren Larsen Nakskov med Boxster                            156,3 Point

Nr.4. Karina Ernst Næstved med Fonda                               156,3 Point

Nr.6. Lasse Jensen Nykøbing F med Haakon                      154,1 Point

Nr.7. John Langhoff Maribo med Sambo                              142,1 Point

 

Sammarbejds konkurrence for vinderhunde 18/3 2018 Ringsted

Nr.1. Johnny Klærke Ringsted                                               200,3 point

Nr.2. Lisbeth Dahl Næstved                                                   177,8 point

Nr.3. Claus Ernst Næstved                                                    171,1 point

Nr.4. Jan Larsen Nykøbing F med Falco                               166,0 point

 

Sammarbejds konkurrence for kriminalhunde 11/3 2018 Nykøbing F

Nr.1. Henrik Pedersen Maribo med kuno                               199,4 point

Nr.2. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector                    198,0 point

Nr.3. Allan Pedersen Nykøbing F med Felix                          196,1 point

Nr.4. Rasmus Hansen Korsør med Umam                            188,4 point

Nr.5. Kim Busk Nykøbing F med Walter                                188,0 point

Nr.6. HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser                          176,5 point

Nr.7. Gorm Andersen Nykøbing F med Tøsen                      167,4 point

 

Sammarbejds konkurrence for unghunde 25/2 2018 i Østsjælland.

Nr.1. Martin Bergkrantz Slagelse med Ozzy                           163,9 point

Nr.2.  Anne Bjørnstrup Holbæk med Makker                          163,4 point

Nr.3. Henning Hjorth Ringsted med Cilas                               159,4 point

Nr.4. Charlotte Pedersen Nykøbing F med Faust               154,9 point

Nr.5. Vibeke Wulff Næstved med Thano                                 150,5 point

Nr.6. Marianne Larsen Ringsted med Uron                             132,4 point

Nr.7. Claus jensen Næstved med King                                    130,2 point

Nr.8. Ulf Larsen Slagelse med Bobby                                      130,0 point

Nr.9. Henning Pedersen Slagelse med Ratis                           122,7 point

Nr.10. Marianne Jensen Ringsted med Kari                             112,6 point

 

Kåring i Nykøbing F

Lasse Jensen Nykøbing F med Haakon                    108,5 Point

Ditte               Nakskov                                               105,3 point

Stort tillykke med kåringen til jer alle 4

 

LF for unghunde 25/2 2018

Nr. 1 Karina fra Maribo med                                        172,2 point

Nr. 2 Charlotte Pedersen med Faust                           172,0 point

Nr. 3 Erik Hansen med Kovo                                       154,0 point

2017

Områdemesterskab 5/11 2017 i Nykøbing F

Unghunde klassen

Nr.1 Tina Kværnø Næstved                                        165.3 point

Nr.2 Charlotte Pedersen Nykøbing F                          160.0 point

Nr.3 Wibeke Wullf Korsør                                           159,4 point

Nr.4 Henning Hjort Ringsted                                       144,1 point

Nr.5 Marianne Priess Holbæk                                     142,1 point

Nr.6 Knud Møller Østsjælland                                     121,7 point

Nr. 7 Søren Larsen Nakskov                                       110,6 point

 

Patruljeklassen

Nr. 1 Henrik Pedersen Maribo                                     215,9 point

Nr. 2 Flemming Hansen Vordingborg                          213,7 point

Nr. 3 Niels Timm  Holbæk                                           213,2 point

Nr. 4 Maria Hansen Nakskov                                      206,2 point

Nr. 5 Allan Søgaard Korsør                                        198,8 point

Nr. 6 Allan Petersen Nykøbing F                                193,7 point

Nr. 7 Kurt Kristiansen Slagelse                                   188,8 point

Nr. 8 Jacob Kværnø Næstved                                     182,2 point

 

Kriminalklassen

Nr. 1 Robert Pedersen Nykøbing F                          207,3 point

Nr.2 Lisbeth Dahl Korsør                                           203,1 point

Nr. 3 Søren Nielsen Østsjælland                                172,7 point

 

Vinderklassen

Nr.1 Hans Jessen Vordingborg                                200,0 point

Nr.2 Claus Ernst Næstved                                        194,5 point

Nr.3 Henrik Hansen Maribo                                      187,8 point

Nr.4 Jan Larsen Nykøbing F                                     179,2 point

 

Unghundeoprykning 29/10 2017 i Ringsted

Nr.1 Lasse Daugård Slagelse                                    176,8 point

Nr.2 Jesper B Larsen Kalundborg                              175,1 point

Nr.3 Tina Kværnø Næstved                                       172,4 point

Nr.4 Vibeke Wullf  Korsør                                          168,0 point

Nr.5 Charlotte Berg Nykøbing F                                158,5 point

Nr.6 Henning Hjorth Ringsted                                    156,8 point

Nr.7 Søren Larsen Nakskov                                       156,1 point

Nr.8 Marianne Priss Holbæk                                      147,3 point

Nr.9 Karin Dorte Ernst Næstved                                146,9 point

Nr.10 Erik Hansen Nykøbing F                                  140,9 point

Nr.11 Knud Møller Østsjælland                                  140,3 point

 

Klubmesterskabet i fællesklassen 7/10 2017

Nr.1 Allan Petersen med Felix                                   197,6 point

Nr. 2 Robert Pedersen med Hector                            193,5 point

Nr.3 Kim Busk med Walter                                         192,7 point

Nr. 4 Hc Pedersen med Kaiser                                   190,9 point

Nr.5 Gorm Andersen med Tøsen                                179,8 point

Nr.6 Jan Larsen med Falco                                         177,2 point

Nr.7 Jytte Vognsvend med De-psyk                             102 Point

 

Klubmesterskabet i unghundeklassen 30/9 2017

Nr.1 Charlotte Petersen med Faust                          168,2 point

Nr.2 Erik Hansen med Kowo                                     159,4 point

Nr.3 Anders Steffensen med Django                         137,2 point

 

Danmarksmesterskaberne Patruljeklassen 2017 Randers

FB_IMG_1506433518998  FB_IMG_1506435668612 FB_IMG_1506435367809FB_IMG_1506435381413FB_IMG_1506435348445

Nr.1 Kim Busk Nykøbing F med Walter                223 Point og vinder af DM 2017 i patruljeklassen KÆMPE TILLYKKE

Nr.2 Mette Thomsen Dronninglund med Gipsy        218,8 Point

Nr.3 Peter Holm Odder med Basse                          217,7 Point

Nr.4 Flemming Hartvig Nyborg med Ozzi                 213,3 Point

Nr.5 HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser           210,6 Point

Nr.6 Allan Petersen Nykøbing F med Felix           210,5 Point

Nr.7 Mads Skorup Slagelse med Eddi                      207,7 Point

Nr.8 Ole Sørensen Skovbo med Mattin                    203,3 Point

Nr.9 Torben Nielsen Skovbo med                             202,6 Point

Nr.10 Henrik Pedersen Maribo med Kuno                200,7 Point

Nr.11 Torben Andersen Næstved med Nikon           200,3 Point

Nr.12 Richardt Leth Århus Medicon                          200,1 Point

Nr.13 Heidi Søndergaard Dronninglund med Nabiha 200 Point

Nr.14 Flemming Bagge Vordingborg med ?              199,9 Point

Nr.15 Poul Andreasen Vendelbo Med Esra               195,5 Point

Nr.16 Arne Poulsen Horsens med Sargo                  195,4 Point

Nr.17 Knud Nielsen Viborg med Gillian                     194,7 Point

Nr.18 Bendte Ritter Skovbo med Emma                   190,1 Point

Nr.19 Karsten Staanum Skovbo med Nixon              187,0 Point

Nr.20 Johann Petersen Haderslev med Mirra           186,6 Point

Nr.21 Claudia Yimm Herning med  Foxy                   185,6 Point

Nr. 22 Lars Sønderholm Odder med Eddie               166,7 Point

Nr.23 Else Maix Dronninglund med ?                        159.2 Point

 

Sjællandsmesterskaberne for unghunde 10/9 2017

Nr.1 Tove Leth Helsingør med Pelle                        177,3 Point

Nr.2 Tina Kværnø Næstved med Geo                      173,7 Point

Nr.3 Majbrit Schunck Taastrup med Jenos               168,6 Point

Nr.4 Marlene Nielsen Frederiksværk med Joey        160,5 Point

Nr.5 Torben Jensen Frederiksværk med Edda         160,1 Point

Nr.6 Lone Klenske Helsingør med Tyson                  159,6 Point

Nr.7 Torben Maxøe Roskilde med Bailey                  158,2 Point

Nr.8 Vibeke Wulff Korsør med Thano                        157,6 Point

Nr.9 Karin Ernst Næstved med Fonda                       155,9 Point

Nr.10 Lasse Daugaard Slagelse med Jasper             154,6 Point

Nr.11 Søren Larsen Nakskov med Boxster                 153,5 Point

Nr.12 Laila Nanfred Taastrup med Billi Jean               151,1 Point

Nr.13 Pauline betts Birkerød med Norma                    149,0 Point

Nr.14 Erik Hansen Nykøbing F med Kowo                  144,3 Point

Nr. 15 Marianne Preiss Holbæk med Sch-Ca              141,7 Point

Nr.16 Birgit Poulsen Holbæk med Nanse                     141,6 Point

 

Udtagelse i Patruljeklassen i Nykøbing F

Nr.1 Kim Busk Nykøbing F med Walter                    227,2 Point en hel oprykning og DM deltager

Nr. 2 Allan Petersen Nykøbing F med Felix              226,2 Point en hel oprykning og DM deltager

Nr.3 Flemming Hansen Vordingborg med Lao          223,3 Point en hel oprykning og DM deltager

Nr.4 HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser               222,3 Point en hel oprykning og DM deltager

Nr.5 Henrik Pedersen Maribo med Kuno                   210,4 Point en halv oprykning og DM deltager

Nr.6 Jesper Kragh Næstved med Bella                     191,1 Point

Nr.7 Jacob Kværnø Næstved med Lagavulin            189,2 Point

Nr.8 Maria Hansen Nakskov med Huxi                      185,2 Point

Nr.9 Hanne Pedersen Næstved med Gucci               174,9 Point

Nr.10 Jytte Vognsvend Nykøbing F med Depsyk       173,1 Point

 

Udtagelse i Vinderklassen i Næstved

Nr.1 Hans Hartvig Vordingborg med Inco                  214,4 Point og DM deltager.

Nr.2 Lars Olesen Korsør med Hasani                        206,5 Point

Nr.3 Jan Larsen Nykøbing F med Falco                     203,6 Point

Nr.4 Henrik Hansen Maribo med Karlo                       201,0 Point

Nr.5 Linda Kristensen Korsør med Quincy                  198,6 Point

Nr.6 Bodil Hansen Næstved med Enja                        191,5 Point

Nr.7 Claus Ernst Næstved med Akido                         189,5 Point

 

Udtagelse i Kriminalklassen i Slagelse

Nr.1 Dennis de Fries Ringsted med Urban                223,4 Point en hel oprykning og DM deltager.

Nr.2 Lisbeth Dahl Korsør med Junkie                        211,7 Point en halv oprykning og DM deltager.

Nr.3 Bent Hougesen Kalundborg med Dexter           204,0 Point og en halv oprykning.

Nr.4 Rasmus Hansen Korsør med Clone x               189,2 Point.

Nr.5 Søren Nielsen Østsjælland                                188,4 Point.

Nr.6 Robert Pedersen Nykøbing F med Hector         184,9 Point.

Nr.7 Gorm Andersen Nykøbing F Med Tøsen            182,7 Point.

 

Sammarbejds konkurrence i Patruljeklassen 20/8 2017 i Nakskov

Nr.1 Henrik Pedersen Maribo                                    209,3 Point

Nr.2 Hc Pedersen Nykøbing F med Kaiser                206,9 Point

Nr.3 Flemming Hansen Vordingborg                          199,1 Point

Nr.4 Maria Hansen Nakskov                                       197,2 Point

Nr.5 Brian Poulsen Vordingborg                                  192,3 Point

Nr. 6 John Andersen Maribo                                        176,7 Point

Nr.7 Jørgen S Jensen Maribo                                      154,9 Point

 

Sammarbejds konkurrence i vinderklassen 13/8 2017 i Næstved

Nr.1 Hans Hartvig Vordingborg med Inco                 194,9 Point

Nr.2 Claus Ernst Næstved med Akido                       188,3 Point

Nr.3 Linda Kristensen Korsør med Degns Quincy     185,6 Point

Nr.4 Jan Larsen Nykøbing F med Falco                 166,3 Point

 

Kåring  Nykøbing F11/6 2017

Erik Hansen med Kowo                                             100,0 Point

 

Lokal konkurrence I Nykøbing F 20-21/5 2017

Kårings klassen

Nr.1 Thomas Christensen med Gayser                     99,4 Point

Nr.2 Erik Hansen med Kowo                                      97,3 Point

Nr.3 Uffe Hansen med Djego                                      95,7 Point

Nr.4 Lasse Jensen med Haakon                                87,9 Point

Unghunde

Nr. 1 Anette Hoel med Dallas                                    158,3 Point

Nr. 2 Anders Steffensen med Django                        141,2 Point

Patruljehunde

Nr. 1 Jytte Vognsvend med De Psyk                         196,6 Point

Nr.2 Allan Pedersen med Felix                                  189,5 Point

Nr. 3 Robert Pedersen med Hector                           178,7 Point

Nr.4 HC Pedersen med Kaiser                                  158,1 Point

 

Patruljeoprykning i Nykøbing F 30/4 2017

Nr.1. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector      227,8 point og en hel oprykning

Nr.2. Kim Busk Nykøbing F med Valter med          219,9 point og en halv oprykning

Nr.3. Flemming Hansen Vordingborg med Kenso  210,0 point og en halv oprykning

Nr.4. HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser           206,3 point og en halv oprykning

Nr.5. Maria Hansen Nakskov med Huxi                  191,8 point

Nr.6. Jytte Vognsvend Nykøbing F med  De-psyk  187,0 point

Nr.7. Jørgen Jensen Maribo med Calle                  175,9 point

Nr.8. Pia S. Lützhøft/Abby, Maribo                         168,4 point

 

LF patruljeklassen i Nakskov 9/4 2017

Nr.1. Kim Busk Nykøbing F med Valter                  218,1 point

Nr.2. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector     216,3 point

Nr.3. Henrik Pedersen Maribo med Kuno               215,2 point

Nr.4. HC Pedersen Nykøbing F med Kaiser           203,2 point

Nr.5. Jørgen Jensen Maribo med Calle                  192,5 point

 

LF unghundeklassen Maribo 2/4 2017

Nr.1. Maria Hansen Nakskov med Huxi                   178 point

Nr.2. Søren Larsen Nakskov med Boxster              166,3 point

Nr.3. Anette Hoel Nykøbing F med Dallas               147,5 point

Nr.4. Charlotte Pedersen Nykøbing F med Faust    130,4 point

 

Unghundeoprykning i Næstved 26/3 2017

Nr.1. Niels Thim Holbæk med Messi                       178,3 point. Hel oprykning.

Nr.2. Maria Hansen Nakskov med Huxi                  175,6 point. Hel oprykning.

Nr.3. Hans Peter engsvang Kalundborg                 175,2 point. Hel oprykning.

Nr.4. Flemming Hansen Vordingborg                     172,8 point. Hel oprykning.

Nr.5. Lisbeth Dahl Korsør                                       169,6 point. ½ +½ oprykning.

Nr.6. Susanne Gregersen Næstved                       169,2 point. ½ oprykning.

Nr.7. Brian Rasmussen Slagelse                            165,9 point. ½ + ½ oprykning.

Nr.8. Kitt Kristensen Kalundborg                            157,9 point. ½ oprykning.

Nr.9. Michael Egede Holbæk                                  155,8 point. ½ oprykning.

Nr.10. Tina kværnø Næstved                                  150,4 point

Nr.11. Charlotte Pedersen Nykøbing F                   149,6 point

Nr.12. Jesper Larsen Kalundborg                            149,2 point

Nr.13. Henning Hjort Ringsted                                 146,2 point

Nr.14. Søren Larsen Nakskov                                  130,5 point

 

Vinder samarbejds konkurrence i maribo 19/3 2017

Nr.1. Henrik Hansen Maribo med Nicon                  208,5 point

Nr.2. Jan Larsen Nykøbing F med Falco                 205,9 point

Nr.3. Bodil Hansen Næstved med Enja                   193,7 point

Nr.4. Linda Kristensen Korsør med Quincy             177,6 point

 

Patrulje samarbejds konkurrence i Nykøbing F 5/3 2017

Nr.1. HC Nykøbing F med Kaiser                            214,1 point

Nr.2. Kim Busk Nykøbing F med Walter                  210,5 point

Nr.3. Henrik Pedersen Maribo med Kuno               206,4 point

Nr.4. Robert Pedersen Nykøbing F med Hector     204,3 point

Nr.5. Allan Pedersen Nykøbing F med Felix           195,2 point

Nr.6. Jytte Vognsvend Nykøbing F med De-Psyk   188,4 point

Nr.7. Jørgen Jensen Maribo med Calle                   178,8 point

 

Patrulje samarbejds konkurrence i Østsjælland 5/3 2017

Nr. 1. Allan Søgård Korsør med Alba                      214,0 point.

Nr. 2. Jacob Kværnø Næstved med Vulin               199,6 point.

Nr. 3. Kurt Kristiansen Slagelse med Timo              195,0 point.

Nr.4. Jesper Christiansen Næstved med Picasso   192,3 point.

Nr.5. Karsten Nielsen Østsjælland med Soba         189,9 point.

Nr.6. Pia Christiansen Kalundborg med Quila         189,0 point.

Nr.7. Ejvind Willaa Østsjælland med Monrad          185,2 point.

Nr.8. Jesper Krag Næstved med Bella                    169,2 point

.

Unghunde samarbejds konkurrence Næstved 26/2 2017

Nr. 1. Peter Engsvang Kalundborg med Kento         174,9 point.

Nr. 2. Jesper Larsen Kalundborg med Cody             172,6 Point.

Nr.3. Søren Larsen Nakskov med Uno                      170,1 point.

Nr.4. Tina Kværnø Næstved med Geo                      167,4 point.

Nr. 5. Charlotte Pedersen Nyk F med Faust              167,4 point.

Nr.6. Maria Hansen Nakskov med Huxi                     166,8 point.

Nr.7. Flemming Hansen Vordingborg med Kenso      156,4 point.

Nr. 8. Anette Hoel Nykøbing F med Dallas                 151,9 point.

Nr. 9. Kitt Boye Kalundborg med Gucci                      131,1 point.

Nr.10. Michael Egede Holbæk med Domino               129,5 point.

Nr.11. Knud Møller Østsjølland med Kim                    128,2 point.

 

2016

Områdemesterskabet i Holbæk 6. November.

Nykøbing vandt samlet æren af at afholde mesterskabet i 2017.

Unghundeklassen, 8 deltagere:

Nr. 4. Kim Busk Jensen / Walter    162,0

Patruljeklassen, 7 deltagere:

Nr. 5. Allan W. Petersen / Felix    161,6

Kriminalklassen, 6 deltagere:

Nr. 1. Kim Bille Jørgensen / Gaia    182,6

Vinderklassen, 5 deltagere:

Nr. 3. Jan Larsen / Falco    179,1

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Resultater fra Unghundeoprykningen i Østsjælland 30. Oktober.

Nr. 1. Jytte M. Vognsvend / Depsyk, Nyk. F.    178,0   0 + 1/1 oprykning

Nr. 2. Hans Chr. Pedersen / Kaiser Nyk. F.    177,2   0 + 1/1

Nr. 3. Henrik J. Pedersen / Kuno, Maribo    176,9   1/2 + 1/1

Nr. 4. Ejvind Willaa / Monrad, Østsjælland    176,7   0 + 1/1

Nr. 5. Brian B. Poulsen / Odin, Vordingborg    172,7   1/2 + 1/1

Nr. 6. Kim Busk Jensen / Walter, Nyk. F.    172,6   1/2 + 1/1

Nr.7. John Andersen / Smilla Saga, Vordingborg    170,2   0 + 1/1

Nr. 8. Charlotte B. Pedersen / Faust, Nyk. F.    166,4   0 + 1/2

Nr. 9. Maria C. Hansen / Huxi, Nakskov    161,3   0 + 1/2

Nr. 10. Knud Møller / Aron, Østsjælland    160,9   0 + 1/2

Nr. 11. Robert Pedersen / Hector, Nyk. F.    158,3   1/2 + 1/2

Nr. 12. Søren Larsen / Boxster, Nakskov    154,3   0 + 0

Nr. 13. Flemming Bagge Hansen / Lao    149,1   0 + 0

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Se resultaterne fra øvelserne.

Resultat fra DM 23-25 September.

Nr. 18. Ulla Petersen/Happy    181,6

Stort tillykke med resultatet.

Resultater fra samarbejdskonkurrence for Unghunde i Nakskov 11. September.

Nr. 1. Hans Chr. Pedersen/Kaiser, Nyk. F.    173,0

Nr. 2. Robert Pedersen/Hector, Nyk. F.    168,5

Nr. 3. Brian Poulsen/Odin, Vordingborg    167,6

Nr. 4. Kim Busk/Walter, Nyk. F.    164,9

Nr. 5. John Andersen/Smilla Saga, Vordingborg    164,3

Nr. 6. Jytte M. Vognsvend/De’psyk, Nyk. F.    158,4

Nr. 7. Flemming B. Hansen/Lao, Vordingborg    157,4

Nr. 8. Søren Larsen/Boxster, Nakskov    150,0

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Se resultaterne fra øvelserne.

Resultater fra Patruljeudtagelsen i Ringsted 4. September.

Nr. 1. Dennis De Fries/Urban, Ringsted.    214,6     0 + 1/2 oprykning. Udtaget til DM.

Nr. 2. Ulla Petersen/Happy, Nyk. F.    208,7     0 + 1/2 oprykning. Udtaget til DM.

Nr. 3. Kim Eli Christensen/Jenca, Vordingborg.    206,8     0 + 1/2 oprykning. Udtaget til DM.

Nr. 4. Svend-Erik Hansen/Dino, Maribo.    203,9     1/2 + 1/2 oprykning

Nr. 5. Allan W. Petersen/Felix, Nyk. F.    196,1

Nr. 6. Jørgen Steen Jensen/Calle, Nakskov.    174,3

Nr. 7. Pia S. Lützhøft/Abby, Maribo.    173,7

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Resultater fra Kriminaludtagelsen i Nakskov 28. August.

Nr.1. Claus Ernst/Akido, Næstved.    194,7

Nr. 2. Kim Bille Jørgensen/Gaia, Nyk. F.    194,2

Nr. 3. Søren G. Jensen/ To-Fast-Ølmer, Østsjælland.    188,8

Nr. 4. Lars Antonisen/Fanto, Nyk. F.    166,4

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Resultater fra Vinderudtagelsen i Næstved 28. August.

Nr. 1. Linda Kristensen/Quincy, Korsør.    217,2. Udtaget til DM.

Nr. 2. Bodil Hansen/Enja, Næstved.    203,1

Nr. 3. Jan Larsen/Falco, Nyk. F.    199,7

Nr. 4. Henrik Hansen/Karlo, Maribo.    191,8

Nr. 5. Frank Staarup/Django, Kalundborg.    185,9

Stort tillykke til alle med resultaterne.

De samlede resultater fra udtagelserne kan ses på danskpolitihundeforening.dk under DM deltagere & Udtagelsen 2016.

Resultater fra samarbejdskonkurrence for vinderhunde i Maribo 14. August.

Nr. 1. Henrik Hansen, Maribo.    212,0

Nr. 2. Linda Kristensen, Korsør.    203,7

Nr. 3. Jan Larsen, Nyk. F.    199,1

Nr. 4. René Hansen, Holbæk.    194,0

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Lokal konkurrence 28-29 maj.

“Standpunkt” klassen

Nr. 1. Lasse / Haakon.    68,0

Nr. 2. Niels S. / Pinje.    67,5

Se resultaterne fra øvelserne

Kåringsklassen

Nr. 1. H.C. / Kaiser.    104,5

Nr. 2. Uffe / Djego.    101,8

Nr. 3. Steen / Ramses.    98,4

Nr. 4. Erik / Kowo.    83,0

Se resultaterne fra øvelserne

Unghundeklassen

Nr. 1. Niels S. / Ozzy.    147,0

Nr. 2. Charlotte / Faust.    123,2

Nr. 3. Anders / Django.    109,8

Se resultaterne fra øvelserne

Patruljeklassen

Nr. 1. Allan / Felix.    200,8

Nr. 2. Ulla / Happy.    159,2

Se resultaterne fra øvelserne

Kriminalklassen

Nr. 1. Gorm / Tøsen.    187,3

Nr. 2. Jan L. / Falco.    164,7

Nr. 3. Andreas / Pedro.    155,0

Se resultaterne fra øvelserne

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Resultater fra Patruljeoprykning i Vordingborg den 24. april

Nr. 1. Lars S. Olesen, Korsør.   216,8    ½ + ½

Nr. 2. Andreas Hare, Nyk. F.   215,2    ½ +½

Nr. 3. Claus Jørgensen, Holbæk.   214,8    0 + ½

Nr. 4. Svend-Erik L. Hansen, Maribo.   207,3    0 + ½

Nr. 5. Maria C. Hansen, Nakskov.    201,5    0 + ½

Nr. 6. Bente Christensen, Kalundborg.   200,0    ½ + ½

Nr. 7. Jørgen S. Jensen, Nakskov.   193,2    0 + 0

Nr. 8. Pia S. Lützhøft, Maribo.   184,0    0 + 0

Nr. 9. Dan V. Devantier, Vordingborg.   178,6   0 + 0

Nr. 10. Jørgen Hansen, Holbæk.   74,6   ½ + 0

Stort tillykke til alle med resultaterne.

Se resultaterne fra øvelserne

Resultater fra Kriminaloprykning den 23. april

Søren Nielsen: 217,3 point

Jan Larsen: 208,3 point. Tillykke med den halve oprykning og held og lykke i vinderklassen

Bjarne Olsen: 207,9 point

Claus Ernst: 200,9 point

Lars Antonisen: 186,9 point

Se resultater fra øvelserne

Resultater fra LF Kriminal- og Vinderklassen i Maribo den 17. april.

Kriminalklassen:

Nr. 1. Lars Antonisen, Nyk. F.   189,1

Vinderklassen:

Nr. 1. Henrik Palasz, Maribo

Tillykke til begge med resultaterne, der var kun tilmeldt disse to deltagere.

Resultater fra LF patruljeklassen i Nyk. F. den 10. april.

Nr. 1. Ulla Petersen, Nyk. F.   197,9

Nr. 2. Svend-Erik Hansen, Maribo   192,6

Nr. 3. Jørgen Jensen, Nakskov   133,1

Tillykke med resultaterne.

Resultater fra LF unghundeklassen i Nakskov den 3. april.

Nr. 1. Henrik Petersen, Maribo.   157,3

Nr. 2. Søren Larsen, Nakskov.   126,9

Tillykke til begge.

Der var ikke deltagelse fra Nyk. F.

Resultater fra unghundeoprykning i Nyk. F. den 20 marts.

Nr. 1. Kim Eli Christensen, Vordingborg.   174,2   1/2 + 1/1 opryk.

Nr. 2 Henrik Pedersen, Maribo.   169,1   0 + 1/2 opryk.

Nr. 3 Jesper Christiansen, Næstved.   163,2   0 + 0 opryk.

Nr. 4 Tina Kværnø, Næstved.   162,1   0 + 1/2 opryk.

Nr. 5 Brian Poulsen, Vordingborg.   155,7   0 + 1/2 opryk.

Nr. 6 Kim Busk Jensen, Nyk.F.   154,7   1/2 + 0 opryk.

Nr. 7 Søren Larsen, Nakskov.   138,7   0 + 0 opryk.

Nr. 8 Susanne Holten Gregersen, Næstved.   131,5   0 + 0 opryk.

Nr. 9 Kim Bendtsen, Næstved.   129,9   1/2 + 0 opryk.

Stort tillykke med resultaterne, den hele og de halve oprykninger.

Se samlede resultater fra konkurrencen.

Resultater fra samarbejdskonkurrence for kriminalhunde i Vordingborg den 13. marts

Nr. 1. Hans Hartvig Jessen fra Vordingborg, 215,1 point

Nr. 2. Jan Larsen fra Nyk.F., 205,4 point

Nr. 3. Bjarne Olsen fra Vordingborg, 201,2 point

Nr. 4. Rasmus Hansen fra Korsør, 189,4 point

Nr. 5. Søren Nielsen fra Østsjælland, 165,3 point

Stort tillykke med resultaterne.

Resultater fra samarbejdskonkurrence for patruljehunde i Nakskov den 6. marts

Nr. 1. Svend Erik fra Maribo med 221,3 point.

Nr. 2. Ulla Petersen med 213,5 point.

Se samlede resultater fra konkurrencen.

Resultater fra samarbejdskonkurrence for unghunde i Nykøbing den 28. februar

Klassen blev vundet af Kim Christinsen fra Vordingborg med Eika. De opnåede 177 point. Stort tillykke.

Det blev til en 5. plads til Kim Busk med Walter. De opnåede 158,8 point.

De blev til en 10 plads til Anders Steffensen med Django. De opnåede 119,1 point.

2015

Resultater fra unghunde oprygning i Østsjælland 25 Oktober.

Nr. 1. Ulla Petersen med 176,1 point.

Nr. 2. Allan Petersen med 174,1 point.

Nr. 5.Kim Busk med 161,3 point.

Nr. 9.Robert Pedersen med 155,9 point.

Nr. 10.Niels Sørensen med 152,9 point.

Nr. 11. Anders Steffensen med 141,1 Point.

Nr. 13. Jytte Vognsvend med 136,1 Point.

Resultater fra klubmester skabet for fællesklassen 10 Oktober.

Nr. 1. Hans Hartvig med 212,9 point.

Nr. 2. Jan Larsen med 202,9 point.

Nr. 3. Gorm Andersen med 194,9 point.

Nr. 4 Kiss Vognsvend med 178,3 point.

Nr. 5 Lars Antonisen med 175,8 point.

Resultater fra klubmester skabet for unghunde 3 Oktober.

Nr.1. Ulla Petersen med 173,8 point.

Nr.2.  Allan Petersen med 170,6 point.

Nr. 3. Jytte Vognsvend med 167,4 point.

Nr. 4. Kim Busk med 157,9 point.

Nr. 5. Robert Pedersen 149,3 point.

Nr. 6. Anders Steffensen med 144,9 point.

Resultater for DM i Næstved  25-27 September.

Nr. 10. Hans Hartvig med 177,9 point

Samarbejdskonkurrence 13 September for unghunde i Nakskov.

Nr. 1 Ulla Petersen med 173,7 point. (Delt første plads)

Nr. 7 Anders Steffensen med 142,1 point.

Resultater fra patrulje udtagelsen 6 september.

Nr. 1 Søren Nielsen med 223,8 point.

Nr. 2 Lisbeth Dahl med 217,1 point.

Nr. 3 Erik Nymark med 215,0 point.

Nr. 4 Allan Søgaard med 210,4 point.

Nr. 5 Lars Antonisen med 205,1 point.

Nr. 6 Kim Larsen med 200,7 point.

Nr. 7 Karsten Nielsen med 170,4 point.

Nr. 8 Hanne Pedersen med 143,1 point.

Resultater fra kriminal udtagelsen 30 august i Nykøbing F

Nr. 1 Hans Hartvig med 215,7 point.

Nr. 2 Gorm Andersen med 202,7 point.

Nr. 3 Jan Larsen med 175,4 point.

Nr 4 Kiss Vognsvend med 170,6 point.

Lisa Poppelvig Slagelse udgår.

Resultater fra vinder udtagelsen 30 august i Nykøbing F

Nr.1 Henrik Hansen Maribo med 204,8 point.

Nr. 2 Bodil Hansen Næstved med 202,5 point.

Nr. 3 Johnny Hansson Korsør med 190,5 point.

Resultater fra kåring den 20 august i Nykøbing F

Robert Pedersen kåret med 106,4 point.

Kim Busk kåret med 103,7 point.

Søren Larsen Nakskov kåret med 95,5 point.

Stort tillykke til jer alle tre

Resultater fra samarbejds konkurrence i patruljeklassen den 16 august 2015 i Maribo.

Konkurrencen blev vundet af Johnny Klærke med 218,5 point.

Nr. 5 Lars Antonisen med 205,9 point.

Resultater fra samarbejds konkurrence i kriminalklassen den 2 august 2015 i Nykøbing F.

Nr. 2 Hans Jessen med 194,3 point.

Nr.6 Kiss Vognsvend med 157,9 point.

Resultater fra Lokalkonkurrencen 25-26 Juli 2015.

Kåringsklassen:

Nr. 1 Charlotte Pedersen med 80,6 point.

Nr. 2 Dan Eklers med 71 point.

Nr. 3 Poul Møller med 66 point.

Prøvekåringer :

Nr. 1 Kim Busk med 107 point.

Nr. 2 Erik Hansen med 96,2 point.

Nr. 3 Uffe Hansen med 95,5 point.

Unghundeklassen:

Nr. 1 Allan Petersen med 159,4 point.

Nr. 2 Ulla Petersen med 155,7 point.

Nr.3 Anders Steffensen med 143,4 point

Nr. 4 Jytte Vognsvend med 141,7 point

Nr. 5 Anette Hoel med 127,8 point.

Patruljeklassen :

Nr. 1 Lars Antonisen med 178,5 point

Kriminalklassen :

Nr. 1 Hans Hartvig med 205,4 point.

Nr. 2 Gorm Andersen med 194,3 point.

Nr. 3 Kiss Vognsvend med 164,4 po

Resultater fra kriminal oprykning den 25. April 2015 i Slagelse, der deltog 7 hunde.

Nr. 4 blev Gorm Andersen med 186,7 point.

Nr. 6 blev Kiss Vognsvend med 173,4 point.

Resultater fra LF mesterskaberne i kriminal klassen, den 12 april 2015 der deltog 5 hunde.

Nr. 1 blev Kim bille med 203,2 point  – stort tillykke :-)

NR.2 blev Hans Hartvig med 198,5 point

Nr. 3 blev Jan Larsen med 176,9 point

Nr. 4 blev Gorm Andersen med 172,6 point

Nr. 5 blev Kiss Vognsvend med 166,3 point

Resultater fra unghunde oprykningen – søndag den 29. marts 2015 i Vordingborg.

Nr. 3 blev Allan Petersen med 165,2 point og en halv oprykning – stort tillykke :-)

Nr. 4 blev Ulla Petersen med 162,3 point.

Nr. 6 blev Niels Sørensen med 154,5 point.

Nr. 8 blev Henrik Liljeholm med 147,2 point.

Nr. 10 blev Jytte Vognsvend med 133,5 point.

Resultater fra lokal konkurrence for kriminalklassen – søndag den 15. marts 2015 i Korsør.

Konkurrencen blev vundet af Lisbeth Trolle Dahl fra Næstved med 213, 5 point – tillykke

Nr. 2 blev Hans Jessen med 207,9 point

Nr. 4 blev Gorm Andersen med 205,2 point

Nr. 8 blev Jan Larsen med 189,9 point

Resultater fra LF mesterskab i unghundeklassen lørdag den 14. marts 2015 i Nykøbing F.

Årets LF mesterskab blev vundet af Allan Petersen med 169,5 point – stort tillykke :-)

2. plads – Henrik Lillieholm med 163,5 point

3. plads – Ulla Petersen med 161,8 point

4. plads – Niels Sørensen med 156, 2 point

Resultater fra dagens samarbejdes konkurrence i patruljeklassen i  Næstved – søndag den 8. marts 2015

1. plads – Lisbet Dahl fra Næstved med 218,5 point
2. plads – Carsten Nielsen fra Næstved med 210,0 point
3. plads – Bjarne Olsen fra Vordingborg med 209,9 point
4. plads – Lars Antonisen fra Nykøbing F. med 209,4 point. Tillykke til Lars :-)  

Resultater fra samarbejdskonkurrence Unghundeklassen Nykøbing den 1. marts 2015

Fra PH Nykøbing deltog 4 hundefører.

Niels Sørensen opnåede 163,7 point
Ulla Petersen opnåede 159,7 point
Henrik Lillieholm opnåede 155,0 point
Jytte Vognsvend opnåede 139,6 point
 
Klassen blev vundet af Heidi Nordal med 165,5 point

LF-mesteskab for patruljehunde afviklet i Maribo den 22. februar 2015

Fra PH Nykøbing F. deltog to hundeføre.
Lars Antonisen opnåede 196,8 point
Jan Johansen opnåede 172,0 poinbt

2014

Områdemesterskab 2. november 2014

Unghundeklassen:

Nr. 3 Allan With Petersen med 157,4 point
Patruljeklassen:
Nr. 2 Kim Bille Jørgensen med 197,9 point
Kriminalklassen:
Nr. 5 Jan Larsen med 188,2 point
 
Unghundeoprykning den 26. oktober 2014
Nr. 1 Nielse Elkjær Sørensen med 162,9 point
Nr. 2 Allan With Petersen med 158,4 point
Nr. 10 Henrik Czajkoeski Lillieholm med 138 point
 
Klubmesteskab fællesklassen den 11. oktober 2014
Nr. 1 Kim Jørgensen med 227,0 point
Nr. 2 Hans Jessen med 221,9 point
Nr. 3 Gorm Andersen med 217, 4 point
Nr. 4 John Ingvardsen med 216,5 point
Nr. 5 Lars Antonisen med 214,0 point
Nr. 6 Jan Larsen med 212,0 point
Nr. 7 Jan Johansen med 164,3 point
 
Klubmestereskab for unghundeklassen den 4. oktober 2014
Nr. 1 Allan With Petersen med 162,1 point
Nr. 2 Henrik Lillienholm med 158,9 point
Nr. 3 Niels Sørensen med 147,0  point
 
DM 2014 patruljeklassen
Nr. 2 Kim Bille Jørgensen – STORT tillykke
Nr. 5 Hans Jessen
 
Så er dagen konkurrence – udtagelse patruljeklassen – overstået. Det blev til følgende resultater til Nykøbing PH’s hundefører:

Nr. 1 Hans Jessen med 228,5 point (hel oprykning)
Nr. 2 Kim Bille Jørgensen med 219,6 point (halv oprykning)
Nr. 4 Kiss Vognsvend med 213,5 point (halv oprykning)
Nr 6 Gorm Andersen med 209,6 point (halv oprykning)
Nr. 7 Lars Antonisen med 202,7 point (halv oprykning)
Nr. 8 Mona Stenild med 202,4 point (halv oprykning)
Nr. 10 Jan Johansen med 191,2 point

Stort tillykke til alle

Udtagelse i kriminalklassen

Nr. 3 Jan Larsen med 207,8 point
Nr. 5 Søren Belli med 196,2 point
Nr. 10 Kim Busk Jensen med 173,5 point

 

Samarbejdskonkurrence i Patruljeklassen.

1. plads Hans 212 point
3. plads Gorm 210,3 point
5. plads Kiss 191,5 point
6 plads Lars 178 point
9. plads Jan 174,2 point

 Lokalkonkurrence 26/7 og 27/7 2014

Kåringsklassen (84 mulige point):

Anette Hoel m/ Dallas 57,7 point
Alsing Christensen m/Wagner 45,6 point

Prøvekåringen:

Henrik Czajkowski Lillieholm m/ Rami 102,8 point
Steffen Hansen m/Robin 92,0 point
Ulla Petersen m/Happi 90,8 point
Uffe Hansen m/Diego 90,6 point
Anders Steffensen m/Django 89,8 point
Caspar Boye m/Huxi 85,2 point
Palle Rasmussen m/Kato 83,1 point
Nicky Jensen m/Mila 82,1 point
Elsebeth Søemod m/Lando 78,0 point
Erik Hansen m/Kowo 67,3 point
Heidi Nielsen m/Uzo 15,0 point

Unghundeklassen:

Niels E. Sørensen m/Ozzy 173,6 point

Patruljeklassen:

Hans Jessen 197,6 point
Gorm Andersen 185,4 point
Lars Antonisen 170,5 point
Jan Johansen 167,5 point
Kiss Vognsvend 167,2 point

Oprykning Patruljeklassen 27/4 2014

Nr 2 Gorm Andersen med Tøsen med 219,0 point (halv oprykning) Tillykke
Nr. 6 Mona Stenild med Pluto med 193,9 point
Nr. 8 Jan Johansen med Aiko med 182,0 point
Nr. 11 Kiss Vognsvend med Duke med 174,1 point
 

Oprykning kriminalklassen den 26/4 2014

Nr. 5 Jan Larsen med Falco med 176,0 point
Nr. 6 Kim Busk Jensen med 172,4 point
 

Samarbejdskonkurrence og LF-mesterskab i kriminal- & vinderklassen

Nr. 1 Kim Busk Jensen med 191,4 point og dermed LF-mester. Stort tillykke.
Nr. 2 Jan Larsen med Falco med 140,2 point

Unghundeoprykning den 30/3 – 2014

Nr. 1 Mona Stenild med Pluto med 175,9 point (hel oprykning) – Tillykke
Nr. 6 Niels Elkjær Sørensen og Ozzy med 167,1 point (halv oprykning) – Tillykke
Nr. 7 Lars Antonisen og Fanto med 163,5 point (halv oprykning) – Tillykke
 

LF-mesterskab for patruljeklassen afholdt i Nakskov PH d. 23/2 – 2014

1. plads Hans Jessen med 224,3 point og LF mester
2. plads Gorm Andersen med 213,9 point
3. plads Kiss Vognsvend med 193,7 point
4. plads Jan Johansen med 169,7 point
 

LF-mesterskab for unghundeklassen afholdt i Maribo PH d. 9/2 – 2014

1. plads Niels Elkjær Sørensen med 169,4 point – LF-mester
2. plads Lars Antonisen med 167,1 point
3. plads Mona Stenild med 163,7 point
6. plads Jytte Vognsvend med 154,0 point.

Stort tillykke til Niels Elkjær Sørensen

2013

Patruljeudtagelse til DM 1/9 2013

Jan Johansen blev nr. 4 med 205,8 point

Kiss Vognsven blev nr. 5 med 203,8

 

Samarbejdskonkurrence i Holbæk d. 18/8 2013

Jan Johansen blev nr. 5 ud af 13 med 199,2

Kiss Vognsvend blev nr. 6 ud af 13 med 193,7

 

Kåring i Næstved d. 17/8 2013

Jytte Vognsvend og Dé-psky blev  kåret med 94,2 Stort Tillykke 

 

Samarbejdskonkrurrence for Kriminalhundeklassen d. 4/8 2013

Jan Larsen 187,3

Søren Belli 173,8

Der deltog i alt 9 hunde og konkurrencen blev vundet af Henrik Hansen med 218,6 point. Stort tillykke

 

Lokalkonkurrence for Unghundeklassen d. 28/7

Hans Hartvig 177,3

Mona Stenild 162,2

Gorm Andersen 148,5

Jytte Marianne 138,5

 

Lokalkonkurrence for Patrulje- og Kriminalhunde d. 27/7 2013

Kiss Vognsvend  156,6 (Patrulje)

Jan Johansen 119,3 (Patrulje)

Søren Belli 179,5 (Kriminal)

Følgende bestod prøvekåring d. 27/7 2013

Følgende hunde deltog i standpunktsprøve d. 28/7 2013

 

Oprykning  for patruljehunde d. 21/4 2013

Jan Larsen m/ Falco 205,5P  Tillykke med flot 1. plads og oprykning                   

Jan Johansen m/ Eiko 170,5

 

Oprykning  for Kriminalhunde afholdt i Slagelse PH d. 20/4 2013

Jørn Gondek m/ Lupo  194,3 P

Kim B Jensen m/ Tikko  166,9 P

Curt Cranø  m/ Frække 151,8 P

Tillykke til Gondek med en flot 2. plads

 

Samarbejdskonkurrence for vinderhunde afholdt i Nykøbing PH d. 14/4 2013

Nr. 4 blev Uffe m. Apollo m. 157,8 P

Der deltog i alt 5 hunde i konkurrencen.

Tillykke til Jhonny fra Ringsted med sejren.

Kåring i Næstved d. 14/4 2013

Tillykke til Kristoffer Christensen

Jytte Vognsvend

Kim Jørgensen med jeres kåring

 

LF-Mesterskab for Patruljehunde afholdt i Nykøbing PH d. 24/2 2013

Nr. 1 blev Jan Larsen med Falco m. 215,0 P

Nr. 2 blev Jan Johansen med Eiko m. 197,5 P

Nr. 3 blev Kiss Vognsvend med Duke m. 171,3 P

Der deltog i alt 4 hunde i denne konkurence.

Stort tillykke til Jan Larsen

 

LF-Mesterskab for unghunde afholdt af Nakskov PH d. 10/2 2013.

Nr. 2 blev Hans Hartvig m. Inco m. 173,9 P
Nr. 6 blev Lars Antonisen m. Fanto m. 159,8 P
Der deltog i alt 8 hunde i denne konkurrence.

Tillykke til Maribo med LF sejren.